Ostrom 79
esemény
arculat
Bővebben a projektről
Budapest 1944 decembere és 1945 februárja közötti ostromának történetében a budai várnegyed ostroma volt talán a legtragikusabb esemény. A budapesti német sereg utolsó kétségbeesett akciója az 1945. február 11-13 között történt kitörési kísérlet volt, amelyben katonák és ismeretlen számú civil is részt vett.
Hagyományosan ezeken a napokon emléknapokat szerveznek a Kapisztrán téren az ostrom súlyos következményeire, áldozataira emlékezve. Ennek az eseménysorozatnak tervezhettem meg az arculatát, azonban ez alapos megfontolást igényelt.
Kerültem a szélsőségeket: ne legyen túl rámenős - ezzel negatív emlékeket keltve azokban, akik megélték ezt az időszakot -, és ne is bagatelizáljuk el - azaz akik nem éltek ekkor, ők is értsék és érezzék a megemlékezés súlyát és fontosságát.
Épp ezért törekedtem az arculatban a korhű vizuális elemek használatára, ötvözve egy modernebb, brutalista megjelenéssel.
Erre az időszakra jellemző volt a propaganda plakátok és szóróanyagok használata. A grafikákon megjelenő betűtípusokat és képi világot tanulmányozva választottam ki a betűképet, ami kellően visszaidézi az akkori vizualitást, mégis modern, letisztult.
Képi világát tekintve pedig egy korkép apró részletét, a Budai Vár lerombolt lépcsőfordulóját használtam fel. Így kiemelve egy részletet a tragikus eseményekből, ami épp csak betekintést enged az akkori utcaképekbe – ezzel elkerülve a túlzó megjelenítést.